مصاحبه خبری مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان چهار محال و بختیاری به مناسبت هفته هلال احمر
به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر استان ، سید احمد مرتضوی پیش از ظهر امروز در نشست با خبرنگاران به مناسبت روز جهانی صلیب سرخ و هفته هلال احمر اظهار داشت: سال گذشته از لحاظ حوادثی یک سال نفس‌گیر برای هلال احمر بود چرا که ما فاجعه میانمار، زلزله کرمانشاه، سقوط هواپیمای دنا و ترکیه و حوادث کوهستانی را پشت سرگذاشتیم.
مدیرعامل جمعیت هلال احمر چهارمحال و بختیاری با اشاره به وجود ۱۰ پایگاه ثابت در استان، گفت: ۳۰ تا ۴۰ پایگاه ثابت و سیار در استان مورد لازم است.
به گزارش ایسنا – منطقه چهارمحال و بختیاری – سید احمد مرتضوی ۱۸ اردیبهشت‌ماه در نشست خبری با اصحاب رسانه و مطبوعات استان، اظهار کرد: سال گذشته از لحاظ حوادثی سال نفس‌گیری در بحث امدادرسانی بود.
وی با اشاره به اینکه در سال ۹۵، مجموع حوادث به ثبت رسیده ۴۹۶ مورد بوده است، افزود: در سال گذشته تعداد حوادث به ثبت رسیده در مرکز عملیات کنترل ۸۲۷ مورد بوده که نسبت به سال ۹۵، رشد ۱۶۶٫۷ درصدی داشته است.
مرتضوی گفت: در سال گذشته مجموع کل آسیب‌دیدگان استان ۲۳ هزار و ۷۳۲ مورد گزارش شده که ۲۰۹٫۵ درصد رشد داشته است، همچنین در این مدت تعداد نجات‌یافتگان ۵۴۷ مورد بوده که رشد ۱۱۱ درصدی داشته است.
وی تعداد عملیات صورت گرفته در سال گذشته را ۸۲۷ مورد عنوان و تصریح کرد: مجموع تیم‌های عملیاتی یک هزار و ۱۵۶ مورد و نیروهای عملیاتی چهار هزار و ۱۸۲ مورد بوده که رشد ۱۴۴ درصدی داشته است.
مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان ادامه داد: در طرح ایمنی و سلامت نوروزی ۲۸۳ نیروی عملیاتی امداد و نجات در قالب ۷۸ تیم به ۲۲۵ حادثه دیده امدادرسانی صورت گرفت.
وی با اشاره به خدمات رسانی جمعیت هلال احمر استان در بارندگی‌های اخیر به عشایر و روستاهای سیل‌زده، تصریح کرد: در این مدت به یک هزار و ۱۸۵ خانوار در قالب پنج هزار و ۴۴۱ نفر حادثه دیده خدمات رسانی صورت گرفت که اقلامی از جمله پتو، چادر، مواد خوراکی و وسایل گرمایشی با اعتبار حدود ۱۹۰ میلیون تومان توزیع شد.
مرتضوی گفت: در زلزله‌ کرمانشاه و میانمار از سوی جمعیت هلال احمر استان ۱۴۰ میلیون تومان کمک‌های نقدی مردمی جمع‌آوری شد که در این زمینه جمعیت هلال احمر استان رکوردار بوده است.
وی ادامه داد: آموزش امر مهمی در جمعیت هلال احمر استان است که در این زمینه تعداد فراگیران آموزش دیده در تمامی سطوح، ۵۹ هزار و ۷۷۲ نفر بوده و ۸۱۲ نفر به صورت تخصصی آموزش دیدند.
مرتضوی از اخذ مجوز لازم برای ایجاد پایگاه چند منظوره در کارون چهار خبر داد و تصریح کرد: این پایگاه شامل امداد و نجات کوهستان، امداد و نجات جاده‌ای و ساحلی است که یک واحد آن مستقر شده و با این وجود ظرفیت خوبی را برای توسعه و پیشرفت پایگاه فراهم می‌کند.
وی از ایجاد سایت آموزشی با ساختار طبیعی آب، سیلاب و صخره‌نوردی برای آموزش‌های مربوط به سیلاب و کوهستان در شهرستان کیار خبر داد و گفت: موافقت برای زمین این سایت اخذ شده که امید است با حمایت‌های سازمان جمعیت هلال احمر و استاندار اقدامات بعدی صورت گیرد.
مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان افزود: پد و باند پایگاه امداد هوایی استان آماده آسفالت است که با توجه به مساعد نبودن شرایط جوی، اقدامات آن طول کشیده که امید است امسال پد و باند پایگاه تکمیل شود.
وی گفت: در صورت تامین اعتبار امسال سه پایگاه امداد جاده‌ای در مناطق گدار کبک، سولقان و بهشت‌آباد تکمیل خواهد شد، همچنین ۳۰ تا ۴۰ پایگاه ثابت و سیار در استان لازم است.
مرتضوی با اشاره به سقوط هواپیمای ترکیه‌ای در استان، تاکید کرد: در این عملیات ۱۳۰ نیرو شامل کادر، پرسنل و امدادگر حضور داشتند که ۱۵ ساعت این عملیات به طول انجامید.
وی گفت: در حال حاضر جمعیت هلال احمر استان دارای ۴۸ هزار نفر عضو دارد که از این تعداد ۹ هزار نفر را اعضای فعال جوان تشکیل می‌دهند.
مزتضوی با اشاره به اینکه ۲۵ پروژه برای حوزه داوطلبان جمعیت هلال احمر استان تعریف شده است، خاطرنشان کرد: امسال بخشی از پروژه داوطلبان برای افتتاح و تکمیل نیازمند دو میلیارد و ۲۰۰ میلون تومان اعتبار است.
مرتضوی با اشاره به پروژه‌های هلال احمر خاطرنشان کرد: امسال ۲ پروژه در دستور کار داریم که یکی از ان‌ها پایگاه چند منظوره امدادی است که مجوز آن دریافت و قرار است در کارون ۴ پایگاه امداد و نجات کوهستان، جاده و ساحلی راه‌اندازی شود که باید این طرح در کیمسیون تصویب شود.
در پایان ازخبرنگاران جراید و خبرگزاریها تجلیل به عمل آمد.

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :