مدیرعامل جمعیت هلال احمر چهارمحال و بختیاری گفت: ۱۳۳ میلیون تومان کمک نقدی مردمی از محل صندوق‌ها به نفع سیل زدگان جمع‌آوری شد و در قالب کمک‌های غیر نقدی حدود سه محموله اقلام خوراکی، آب معدنی، پتو، قالی و … به مناطق سیل زده ارسال شد، همچنین به حساب ۹۹۹۹۹ مبالغی واریز شد که آمار واریزی استان مشخص نیست.
به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر استان سید احمد مرتضوی فرد روز چهار شنبه ۱۱ اردیبهشت‌ماه در نشست خبری با اصحاب رسانه و مطبوعات استان، اظهار داشت: جمعیت هلال احمر استان از پنجم فروردین‌ماه سال جاری تا ۱۰ اردیبهشت‌ماه در امر مقابله با حوادث و امدادرسانی درون و برون استانی درگیر بارشهای اخیر و سیلاب بود.
وی افزود: ۲۲ پایگاه ثابت و سیار در بحث امداد جاده‌ای و حوادث آماده‌ باش بودند که در این مدت ۱۰ مورد حادثه از قبیل سیل ، حوادث جاده ای و … در مرکز کنترل عملیات هلال احمر استان ثبت شد.
مرتضوی‌ فرد ادامه داد: جمعیت هلال احمر استان به هشت هزار و ۶۱۱ خانوار که دچار حادثه شده بودند امدادرسانی کرد، همچنین در این حوادث ۳۴ هزار و ۱۷۲ نفر حادثه‌دیده و سه هزار و ۹۹۲ نفر اسکان اضطراری گزارش شد.
مرتضوی گفت:امدادگران و نجاتگران در ۱۲۶ تیم آماده در قالب ۵۸۸ نفر نیروی عملیاتی در این حوادث کار امدادرسانی را بر عهده داشتند.
مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان بیان کرد: ارزش ریالی اقلام امدادی توزیع شده از جمله بسته‌های غذایی، کنسرو جات، پتو، موکت و … میان حادثه‌ دیدگان ناشی از سیل در استان، تاکنون یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان بوده است.
وی با اشاره به اینکه چهارمحال و بختیاری معین دو استان لرستان و خوزستان است، تصریح کرد: ۲۷ نفر در حوزه بهداشت و درمان در قالب تیم درمان اضطراری به مدت ۱۰ روز در مناطقی که درگیر سیل بودند، اعزام شدند.
مرتضوی‌فرد بیان کرد: ۱۳۳ میلیون تومان کمک نقدی مردمی از محل صندوق‌ها به نفع سیل زدگان در استان جمع‌آوری شد و در قالب کمک‌های غیر نقدی حدود سه محموله اقلام خوراکی، آب معدنی، پتو، قالی و … از چهارمحال و بختیاری به مناطق سیل زده ارسال شد، همچنین به حساب ۹۹۹۹۹ مبالغی واریز شد که آمار دقیق واریزی استان مشخص خواهد شد.
وی گفت: با توجه به حفظ نوع دوستی در استان و کشور کمک‌های شایانی نسبت به سالیان گذشته در بحث حوادث صورت گرفت.
مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان تاکید کرد: اگر پیش‌بینی و آمادگی در چرخه مدیریت بحران ترسیم شود، قطعا در امر مقابله، حوادث کاهش خواهد یافت زیرا در حوادث مهم‌ترین هدف، حفظ جان انسان‌ها است که این امر در استان کنترل شد.
وی بیان کرد: چهارمحال و بختیاری جزء استان‌های پربارش کشور مخصوصا در ایام نوروز بود که خوشبختانه خسارت جانی به همراه نداشت و حضور میدانی مدیران بحران در کانون‌های بحران استان بسیار تاثیرگذار بود.
مرتضوی‌فرد در ادامه با اشاره به آغاز هفته هلال احمر از ۱۲ تا ۱۹ اردیبهشت‌ماه، گفت: عمده محوریت برنامه‌های امسال اطلاع‌رسانی در امر آموزش بوده که برگزاری همایش‌ها، تجلیل از امدادگران و داوطلبان جمعیت هلال احمر، شرکت در نماز جمعه و برگزاری پیاده‌روی از جمله برنامه‌های این هفته است، همچنین در هفته هلال احمر درمانگاه هلال احمر شهرکرد با ارائه خدماتی همچون پانسمان، تزریقات و پزشک عمومی افتتاح خواهد شد.
، سید احمد مرتضوی فرد مدیرعامل جمعیت هلال احمر چهارمحال و بختیاری، از اجرای ویژه برنامه‌های مختلف آموزشی، امدادی، فرهنگی و عمرانی همزمان با هفته هلال احمر با شعار ،،سیل مهربانی جاری است،، در این استان خبر داد.
وی افزود: تلاش شده که بتوان ۵۰۰ تا یک هزار نفر از امدادگران و نجاتگران جمعیت هلال احمر استان در حوزه امداد و نجات را به تجهیزات انفرادی مجهز کرد که خوشبختانه مقدمات کار برای خرید اقلام و تجهیزاتی که متناسب با نوع حضور در عملیات بوده فراهم شده است.
مرتضوی‌ فرد با اشاره به طرح ملی ایمنی و سلامت مسافران نوروزی، بیان کرد: در این طرح ۲۴ پست ثابت و سیار در سطح استان حضور داشتند که در پستهای ثابت و سیار از سوی جوانان جمعیت هلال احمر به ۳۵ هزار و ۵۰۹ نفر خدمات‌رسانی صورت گرفت.
وی گفت: سال گذشته مجموع حوادث به وقوع پیوسته در حوزه امداد و نجات و ثبت شده در مرکز کنترل و هماهنگی عملیات هلال احمر استان یک هزار و ۴۰ حادثه بوده است.
مرتضوی‌فرد ادامه داد: مجموع حادثه‌ دیدگان سال نود و هفت ۳۰ هزار و پنج نفر، نجات‌یافته و انتقالی به مراکز درمانی ۷۵۹ نفر، اسکان‌ یافته‌ها یک هزار و ۴۱۷ نفر، عملیات امداد هوایی ۲۳ سورت پروازی با ۳۶ ساعت پرواز گزارش شد، همچنین در عملیات امداد و نجات یک هزار و ۵۳۸ تیم در قالب پنج هزار و ۱۰۹ نفر به حوادث اعزام شدند که در این حوادث یک هزار و ۱۵ دستگاه آمبولانس به کارگیری شد.
وی در ادامه با اشاره به اینکه مقوله آموزش امر بسیار مهمی است، تصریح کرد: آموزش مخاطرات، امداد و نجات و خود امدادی در کاهش خسارات تاثیرگذار هستند و هر چه آموزش‌ها به افراد داه شود باز هم کم است زیرا نوعی سرمایه گذاری در مقابله با حوادث محسوب می‌شود.
مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان خاطرنشان کرد: سال گذشته به ۶۵ هزار نفر از عموم مردم، آموزش‌های همگانی به صورت رایگان داده شد که رویکرد امسال جمعیت هلال احمر فرهنگ‌سازی در امر آموزش است.
وی با اشاره به وجود سه کلینیک و یک داروخانه در شهرستانهای شهرکرد ، بروجن و فارسان تحت نظر هلال احمر استان، گفت: سال گذشته در بخش توانبخشی جمعیت هلال احمر استان ۱۲ هزار و ۳۹۰ مورد خدمات‌رسانی صورت گرفت.
مرتضوی فرد در پایان اضافه کرد: درمانگاه جمعیت هلال‌احمر استان رسما در هفته هلال‌احمر در شهرکرد افتتاح می‌شود .

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :