با توجه به اعلام حادثه برای یک گروه ۱۲ نفره دره نورد درتاریخ ۳۰/۵/۹۸ ، چهارشنبه ، ۱۴:۳۰ دقیقه در تنگ زندان منطقه سبز کوه مشایخ از توابع شهرستان کیار و اطلاع رسانی به جمعیت هلال احمر استان وگرفتار شدن یک دره نورد ۲۷ ساله که متأسفانه به‌دلیل سقوط از صخره جان خود را از دست داده بود ، که به‌علت صعب‌العبور بودن منطقه تلاشهای بی وقفه امدادگران برای پیدا کردن جسد این کوهنورد بی‌نتیجه بوده .
به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر استان : سید احمد مرتضوی فرد مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان با اعلام این خبر گفت : با اعلام حادثه برای یک گروه ۱۲ نفره دره نورد درتاریخ ۳۰/۵/۹۸ ، چهارشنبه ، در ساعت ۱۴:۳۰ دقیقه در تنگ زندان منطقه سبز کوه مشایخ از توابع شهرستان کیار و اطلاع رسانی به جمعیت هلال احمر استان ، و با اطلاع از این حادثه بلافاصله اقدامات جمعیت هلال احمر استان در دوبخش ” محل و زمان وقوع حادثه ” و “جستجو و رها سازی” و “انتقال جسد” حادثه دیده انجام شد .
مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر چهارمحال و بختیاری ادامه داد:در ابتدا تشکیل جلسه با حضور مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان و گروه کوهنوردان در ساعت ۲۲ همان شب و برنامه ریزی جهت اعزام تیم کوه نوردی و دره نوردی و تعیین ۲ گروه ۶ نفره و اعزام امدادگران به وسیله یک فروند بالگرد در صبح فردای حادثه به محل مورد نظر.
مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر چهارمحال و بختیاری گفت: به‌علت صعب‌العبور بودن منطقه امکان دسترسی به جسد کوهنورد فوت شده وجود نداشت و عملیات آزادسازی جسد این کوهنورد بسیار طولانی شد. اماپس از تلاشهای بی وقفه تیم های تخصصی کوهستان و دره نورد جسد دره نورد اصفهانی گرفتار شده در دره تنگ زندان از آب خارج شد.
مرتضوی در ادامه خاطر نشان کرد : در خصوص انتقال جسد ۲ روش توسط کوهنوردان و دره نوردان حرفه ای طراحی و برای اجرا اعلام گردید .
اول اینکه انتقال جسد از طریق دره ( که این روش با توجه به حجم بالای آب و احتمال وقوع حادثه دیگر برای امدادگران موافقت نگردید ودوم انتقال از طریق بالا کشیدن از کوه و صخره که این روش منطقی تر و بهتر انجام می شد که با اعزام تیم ۱۴ نفره تخصصی سنگ نوردی و دره نوردی منتخبی از کوهنوردان و امدادگران حرفه ای و رسیدن به محل حادثه و بسکت کردن ، فیکس کردن و پک کردن جسد و انجام عملیات طناب ریزی و بالا کشی تا ارتفاع ۶۰۰ متر از کف دره و اسقرار جسد در مکان مناسب بود.
مرتضوی‌ خاطر نشان کرد : ۱۰۵ نیروی عملیاتی در قالب ۷ تیم تخصصی کوهستان و دره نورد با استفاده از ۱۰ دستگاه خودرو سبک و نیمه سنگین و ۱۷ ست تخصصی کوهستان و ۲ فروند بالگرد جهت پشتیبانی عملیات ، این عملیات نفسگیر را به عهده داشتند.
طولانی ترین عملیات بالاکشی به تعداد ۳۱ کارگاه با متوسط طول طناب ۴۰متر از خط القعر تنگ زندان تا خط الراس آن به ارتفاع بیش از ۱۲۰۰متر در تاریخ ۱۵/۶/۹۸ به پایان رسید.
و پس از رها سازی جسد توسط تیم غواصی و دره نوردی، باتوجه به اینکه انتقال از راه پیمایش کف دره و پائین بردن آن از آبشارهای متعدد و پرآب تنگ زندان که امسال پرآب‌تر از سالهای گذشته بوده غیرممکن و خطرناک اعلام گردیده بود به همت تیمهای دره نورد ، صخره نورد ، کوهنوردان و افراد محلی و حمایت همه جانبه تیمهای پشتیبان زمینی و هوایی که آرامش روانی ، آب و آذوقه تیمهای عملیاتی را تأمین نمودند ، سرانجام این برنامه که در کلاس خود به عنوان بزرگترین عملیات بالاکشی محسوب میشود، به پایان رسید .

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :